We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
2-Power ALT40990A laptop spare part Battery
SKU
ALT40990A
- Capacity: 8500mAh
- Hazardous Goods: lithium_ion_no_elec
Category: Laptop Spare Parts
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | ALT40990A |
| Manufacturer | 2-Power |
| Availability | In Stock |
Lithium polymer
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 8500 mAh |
| Battery voltage | 7.5 V |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 388 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |