We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton 5SC500i uninterruptible power supply (UPS) 0.5 kVA 350 W 4 AC outlet(s)
SKU
5SC500I
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 0.5 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Output power | 350 W |
| Form factor | Tower |
| SKU | 5SC500I |
| EAN | 0743172045140 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Eaton 5SC UPS provides line-interactive, affordable and reliable protection for small business servers. Complementing our range of industry leading UPSs, the 5SC includes an LCD interface for real-time status and measurements, and provides sinewave output for compatibility with today’s most sensitive IT equipment.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 350 W |
| Input operation voltage (min) | 184 V |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 97% |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Performance | |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Power protection features | Overload |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Waveform | Sine |
| Output power | 350 W |
| Input operation voltage (min) | 184 V |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 97% |
| Power protection features | Overload |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Input frequency | 50 Hz |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Safety | IEC 62040-1, CB Report (TUV) |
| Certification | CE/GS/C-Tick |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certificates | |
| Certification | CE/GS/C-Tick |
| Safety | IEC 62040-1, CB Report (TUV) |
| Safety regulation & standards | |
| Safety | IEC 62040-1, CB Report (TUV) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.6 kg |
| Width | 150 mm |
| Height | 210 mm |
| Depth | 240 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |