We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton EB021SP UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
SKU
EB021SP
Category: UPS Batteries
| SKU | EB021SP |
|---|---|
| EAN | 3553340800238 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Eaton Easy Battery+ Distributed services for battery pack replacement, 36 V, 3 x 12 V / 9 Ah, for 5SC
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 3 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Eaton 5SC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 10.7 kg |
| Width | 210 mm |
| Height | 77 mm |
| Depth | 310 mm |