We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton EBAB19 power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 0U Black
SKU
EBAB19
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Basic, 2kW, 230V In, 1 x C14 In, 12 x C13 Out
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | EBAB19 |
| EAN | 0743172065810 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Designed for reliable and cost effective power distribution, the new ePDU G3 Basic models feature Eaton’s patented IEC outlet grip plug retention, color-coded outlet sections, a low-profile form factor and a high operating temperature.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Form factor | Rackmount |
| Rack mounting | Yes |
| Cable colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Output connections | 12 x C13 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 2300 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 10 A |
| Maximum input current per phase | 10 A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 52 x 443 x 53 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 52 mm |
| Depth | 443 mm |
| Height | 53 mm |
| Package weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.3 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |