We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton EMAB71 power distribution unit (PDU) 32 AC outlet(s) 0U Black
SKU
EMAB71
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ePDU G3 Managed, 28 x C13 & 4 x C19 Out, IEC 60309 32A In, 230V, 0U
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | EMAB71 |
|---|---|
| EAN | 3553340696343 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Switch and meter outlets & IT equipment across A and B feed: Combines both Switched and Metered Outlet functionality together in 1 ePDU
ePDU G3 Managed models allow complete lights-out control and metering of devices including devices powered across multiple ePDUs. They include IEC Class 1 (±1%) billing grade accuracy, an advanced hot-swap meter with LCD pixel display showing V, W, A and kWh, and the ability to daisy chain 8 ePDUs to share the same network connection and IP address.
ePDU G3 Managed models allow complete lights-out control and metering of devices including devices powered across multiple ePDUs. They include IEC Class 1 (±1%) billing grade accuracy, an advanced hot-swap meter with LCD pixel display showing V, W, A and kWh, and the ability to daisy chain 8 ePDUs to share the same network connection and IP address.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Managed |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Certification | CB, CE, EN 60950-1:2006/A11:2009/A1:2010/A12:2011 EN 61000-6-2:2005 EN 50581 : 2012, REACH, WEEE ISO 9001:2008 / ISO 14001:2004 |
| Form factor | Rackmount |
| Rack mounting | Yes |
| Cable colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 32 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Output connections | 28 x C13 & 4 x C19 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CB, CE, EN 60950-1:2006/A11:2009/A1:2010/A12:2011 EN 61000-6-2:2005 EN 50581 : 2012, REACH, WEEE ISO 9001:2008 / ISO 14001:2004 |
| Management features | |
| Supported network protocols | HTTP, HTTPS, SSL, FTP, SMTP, DNS, DHCP, LDAP, RADIUS |
| Management protocols | SNMP, Telnet |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Monitoring | Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 7400 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 52 x 53 x 1829 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Width | 52 mm |
| Depth | 53 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 1955 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 1955 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Rack mount kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |