We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Legrand Keor ASI PDU 800VA BRITISH INPUT 8 IEC OUTPUT BLACK uninterruptible power supply (UPS) Standby (Offline) 0.8 kVA 480 W 8 AC outlet(s)
SKU
311019
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
19" Rack Type Off-Line multisocket UPS designed for home and small office IT devices such as DVR, Modem, Router, PC, Server and VDI application etc.
- 8 Full-Protected Output
- 19" Rack Type
- USB Port
- High Efficiency
- British Standard Input Plug
- Rack compatible and ultra-easy setup
- User Friendly LED indicators, Replaceable fuse for overcurrent protection, front easy access to output plugs
- Smart LEDs
- Modern Legrand black/white design
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
The Legrand KEOR PDU 800VA/480W UPS provides 19inch rackmount advanced line interactive UPS and power distribution in a single solution. The UPS can provide up to 15m battery runtime and has 8x IEC320 C13 outlets and a 2U high ultra compact design. The PDU has a black paint finish.
| Power | |
|---|---|
| Output power factor | 0.6 |
| Output power | 480 W |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 290 V |
| Output operation voltage (min) | 210 V |
| Output operation voltage (max) | 250 V |
| Efficiency | 98.95% |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| Efficiency (ECO mode) | 98.95% |
| Performance | |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Output power factor | 0.6 |
| Output power | 480 W |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 290 V |
| Output operation voltage (min) | 210 V |
| Output operation voltage (max) | 250 V |
| Efficiency | 98.95% |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| Efficiency (ECO mode) | 98.95% |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Potential-free output | No |
| Auto shut-off | Yes |
| Power source type | AC |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | Type F |
| Battery | |
|---|---|
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Design | |
| Form factor | Rackmount |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.1 kg |
| Width | 440 mm |
| Height | 86 mm |
| Depth | 148 mm |