We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Port Designs 901975 portable device management cart/cabinet Portable device management cabinet Black
SKU
901975
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
15.6", USB, 73 x 27 x 55 mm, 22500 g, black
| SKU | 901975 |
|---|---|
| EAN | 3567049019754 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
STACKABLE MODULE FOR 6 LAPTOPS The 6-unit charging cabinet can charge, safely store and manage power cables for up to 6 computers. It is recommended for educational, office, commercial, retail, industrial and healthcare environments. Ergonomic side bars will help you carry your charging cabinet on the go. UP TO 6 STACKED MODULES The metal cabinet helps protect devices with its steel construction for long-term durability. The universal and flexible design of the charging cabinet you buy today ensures that it will fit all future devices as well. Omnidirectional wheels with brakes will allow you to easily move this charging cabinet with the 6 stacked modules. FUNCTIONAL AND SAFE Security is optimal thanks to its key lock with 3 locking points. It is therefore locked with the keys provided to prevent any theft, damage or alteration of the device. Electrical outlets on the back of the module will allow you to recharge the laptops.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor |
| Supported portable devices | Notebook |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Slot width | 73 cm |
| Slot height | 27 cm |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Castor wheels | Yes |
| Locking | Yes |
| Design | |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor |
| Slot width | 73 cm |
| Slot depth | 55 cm |
| Slot height | 27 cm |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Castor wheels | Yes |
| Lockable wheels | Yes |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Supported portable devices | Notebook |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 220 - 240 V |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Current | 8 A |
| Total power | 120 W |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 55 cm |
| Width | 730 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 1182 mm |
| Weight | 90 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 1232 mm |
| Package weight | 95 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |