Tripp Lite PDUMV32HVNETLX 7.7kW Single-Phase Switched PDU with LX Platform Interface, 230V Output, IEC 309 32A Blue, 10 ft. (3.05 m) Cord, 0U, TAA
SKU
PDUMV32HVNETLX
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
7.7kW Single-Phase Switched PDU with LX Platform Interface, 230V Output, IEC 309 32A Blue, 10 ft. (3.05 m) Cord, 0U, TAA
- 20 C13 and 4 C19 230V outlets distribute clean power to connected rack equipment
- Compatible with Eaton Tripp Lite power cords to simplify deployment and enhance reliability
- Pre-installed WEBCARDLX with latest version of PADM20 for IP-based Auto Probe feature
- Remote power monitoring and control reduces on-site visits and maintenance costs
- 10 ft. (3.1 m) power cord with IEC 309 32A Blue (2P+E) input connects to compatible AC source
- Digital ammeter for on-site load monitoring helps prevent power overloads
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | PDUMV32HVNETLX |
| EAN | 0037332202352 |
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Availability | Out of Stock |
0U PDU Distributes, Monitors and Manages Network-Grade AC Power
24 Outlets Dispense Clean Power
During normal operation, 24 individually controllable outlets—20 C13 and four C19—distribute AC power to connected equipment. Each 230V outlet is accompanied by an LED that illuminates when the outlet is ramped up and ready to be used. The outlets are split into two load banks, each protected by a circuit breaker that trips if the bank's connected load exceeds its maximum load rating. Plug-lock insert sleeves are included to prevent connected cables from becoming accidentally dislodged.
Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads
Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
The 0U rack PDU (rPDU) mounts vertically using the included toolless mounting buttons or the included brackets. Spare buttons are also included. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the PDU with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. A 10-ft. (3.05 m) cord with IEC 309 32A Blue (2P+E) input plug connects the single-phase PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS system.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
2-Year Warranty
The PDUMV32HVNETLX is backed by a 2-year warranty, ensuring reliability and performance.
2-Year Warranty
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Features | |
| Certification | TAA |
| Power | |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.67 kg |
| Width | 56 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 1776 mm |
| Package width | 166.9 mm |
| Package depth | 1862.1 mm |
| Package height | 137.9 mm |
| Package weight | 7.58 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 166.9 mm |
| Package depth | 1862.1 mm |
| Package height | 137.9 mm |