We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv GBRELN102-0020/16 power distribution unit (PDU) 10 AC outlet(s) 1U Black
SKU
G1009
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
rPDU, Basic Standard, 16A, 230V, 3.6kW, Horizontal/Vertical, (10) IEC C13, C20, Black
- Reliable rack power distribution
- Every unit is 100% tested for reliability and functionality
- Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors
- Standard three-year warranty, upgraded to a five-year warranty with product registration
Category: Power Distribution Units (PDUs)
Basic rPDUs deliver reliable power to critical IT equipment within a rack or cabinet.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Power | |
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 200 - 240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 47 mm |
| Height | 44 mm |
| Package weight | 910 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 910 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |