We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv MP2-220L power distribution unit (PDU) 4 AC outlet(s) 2U Black
SKU
MP2-220L
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | MP2-220L |
| EAN | 0835514009948 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
The Liebert MicroPOD maintenance bypass and power output distribution switch allows you to manually transfer the connected equipment to utility power via a maintenance bypass switch,
permitting scheduled maintenance or UPS replacement without discontinuing power to the critical load. Transferring back to UPS power is just as easy — simply turn the switch to the indicated
position and the load is protected by the UPS. Available in plug-andplay or hardwired options at 120V or 208V rating, units include brackets for rack mounting in any direction.
permitting scheduled maintenance or UPS replacement without discontinuing power to the critical load. Transferring back to UPS power is just as easy — simply turn the switch to the indicated
position and the load is protected by the UPS. Available in plug-andplay or hardwired options at 120V or 208V rating, units include brackets for rack mounting in any direction.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 2U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C20 coupler |
| Power plug | C19 coupler |
| Power | |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package width | 432 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 432 x 89 x 89 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 432 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 432 x 89 x 89 mm |