We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Galaxy VS Smart Modular Battery String High Capacity 9Ah
SKU
GVSBTH4
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Galaxy VS Smart Modular Battery String High Capacity 9Ah
- 9 Ah VRLA batteries
- Compatible with Galaxy VS UPSs for internal 9 Ah batteries
- Easy to monitor, with smart modular battery technology
- Includes 4 battery modules
Category: UPS Batteries
| SKU | GVSBTH4 |
|---|---|
| EAN | 0731304367437 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
One battery string GVSBTH4 for the Galaxy VS UPS This string contains 9 Ah batteries.
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 108 kg |
| Width | 428 mm |
| Height | 157 mm |
| Depth | 760 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 560 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 820 mm |
| Package weight | 112 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
You may also be interested in
| Product |
APC Galaxy VS Smart Modular Battery St...
Login for pricing
|
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT192RMBP Exter...
Login for pricing
|
Recommended
APC Smart-UPS SRT 192V 8 and 10kVA RM...
Login for pricing
|
Hot Product
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery...
Login for pricing
|
Popular
APC Smart-UPS RT 192V Battery Pack
Login for pricing
|
APC SYBT9-B4 UPS battery Sealed Lead A...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GVSBTH4
|
SRT192RMBP
|
SRT192RMBP2
|
SRT96RMBP
|
SURT192XLBP
|
SYBT9-B4
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Lead Acid
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|





