We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement 3 cell battery for ThinkPad T490s T14S T495S replacing OEM part numbers L18L3PD1 L18C3PD1 L18C3PD2 L18M3PD1 // 11.52V 57Wh
SKU
L18L3PD1-BTI
Login for pricing
In Stock:
2 available
Replacement 3 cell battery for ThinkPad T490s T14S T495S replacing OEM part numbers L18L3PD1 L18C3PD1 L18C3PD2 L18M3PD1 // 11.52V 57Wh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Lenovo |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | L18L3PD1-BTI |
| EAN | 5059902002297 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 4950 mAh |
| Battery voltage | 11.52 V |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | THINKPAD |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 4950 mAh |
| Battery voltage | 11.52 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | THINKPAD |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
BTI Replacement 3 cell battery for Thi...
Login for pricing
|
Popular
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI Replacement battery for APPLE MACB...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 96W Smart Storage Battery industri...
Login for pricing
|
Origin Storage DELL Main Battery Pack...
Login for pricing
|
BTI Compatible Battery Dell Latitude E...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
L18L3PD1-BTI
|
A1281-BTI
|
A1382-BTI
|
815983-001
|
X49C1
|
XV2VV-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
HPE
|
DELL
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
N/A
|
7000mAh to 8000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|





