Eaton 9PX3000IRTBPBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 7 AC outlet(s)
SKU
9PX3000IRTBPBS
Login for pricing
In Stock: 1 available
9PX UPS HotSwap IEC, 3000 VA, 3000 W, Input C20, Outputs 6 x C13 & 1 x C19, Rack/tower, 3U, with BS input cord
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black,Silver
Output power 3000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU 9PX3000IRTBPBS
EAN 3553340620270
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Power
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power3000 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency94%
Power factor1
Output power capacity3 kVA
Efficiency (ECO mode)98%
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity7 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
Serial ports quantity1
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Power protection featuresOverdischarge
Noise level40 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power3000 W
Efficiency94%
Power factor1
Noise level40 dB
Efficiency (ECO mode)98%
Input frequency40/70 Hz
Battery
Number of batteries supported6
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load3 min
Hot-swap batteryYes
Automatic battery testYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
CertificationIEC/EN 62040-1 UL 1778 IEC/EN 62040-2 cULus EAC
Cable length1.8 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 96%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesCE
Weight & dimensions
Weight27.9 kg
Width580 mm
Height290 mm
Depth770 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedInput power cable, Serial, USB cable
Rack mount kitYes
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Rack mount kitYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 9PX3000IRTBPBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 7 AC outlet(s) Eaton 9PX3000IRTBPBS uninterruptible p... Login for pricing