We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7300-0418 power adapter/inverter Black
SKU
7300-0418
Login for pricing
In Stock:
2 available
72-110 VDC input, 12 VDC output, Full continuous rated power output
- Full continuous rated power output
- Sealed and potted in aluminum extrusions for the harshest operating environments
- Input voltage: 72 to 110 Vdc
- Output voltage: 12 Vdc
- Output current: 5.5 amps (max)
- Isolated voltage: 2121 Vdc input to output (Output tied to Chassis)
- Operates in temperatures from -4°to +104°F (-20° to +40°C)
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | Docking station |
|---|---|
| SKU | 7300-0418 |
| EAN | 0041898991162 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | In Stock |
Lind power adapter provides regulated power to the docking stations and/or cradles for Zebra tablet computers.
Rugged design
The rugged design of the Lind power adapters makes them ideally suited for use in harsh mobile environments. The adapter electronics are protected by a rugged aluminum housing which is filled and sealed with epoxy that protects the electronics from damage due to shock, vibration, and spilled liquids.
Rugged design
The rugged design of the Lind power adapters makes them ideally suited for use in harsh mobile environments. The adapter electronics are protected by a rugged aluminum housing which is filled and sealed with epoxy that protects the electronics from damage due to shock, vibration, and spilled liquids.
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 72-110 V |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 5.5 A |
| Purpose | Docking station |
| Compatibility | Zebra ET50/55, TC8000/TC8300 |
| Product colour | Black |
| Maximum input voltage | 110 V |
| Power | |
| Input voltage | 72-110 V |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 5.5 A |
| Performance | |
| Purpose | Docking station |
| Compatibility | Zebra ET50/55, TC8000/TC8300 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 740 g |
| Width | 236 mm |
| Depth | 76.2 mm |
| Height | 29.2 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
You may also be interested in
| Product |
Gamber-Johnson 7300-0418 power adapter...
Login for pricing
|
Getac Lind 20-60V Isolated Adapter pow...
Login for pricing
|
Gamber-Johnson 7300-0305 power adapter...
Login for pricing
|
Datamax O'Neil 220282-000 power a...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
7300-0418
|
592GUK000017
|
7300-0305
|
220282-000
|
| Manufacturer |
Gamber-Johnson
|
Getac
|
Gamber-Johnson
|
Datamax O'Neil
|
| Power supply type |
N/A
|
N/A
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Docking station
|
Notebook
|
Mobile computer
|
Label Printer
|



