We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Legrand Keor SPE TOWER 1000 uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1000 kVA 800 W
SKU
311256
- Power Factor: 0.8
- User friendly LCD display
- Multicoloured status bar LED
- Wide input voltage range and frequency
- Hot Swappable Battery
- Programmable extended quantity of outlets
- Overload, short circuit, back-feed, overtemperature protection
- Powerful Built-in Charger
- Cold start (DC power on)
- RS232 & USB - SNMP Slot
- Remote ON/OFF function
- EPO (Emergency Power Off)
- 2-Dry Contacts
- Compact size & light weight
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| SKU | 311256 |
|---|---|
| Manufacturer | LEGRAND |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Keor |
The Keor SPE Tower from Legrand is a robust and high performance Uninterruptible Power Supply (UPS) designed to deliver exceptional power protection for critical systems. Engineered for small to medium sized businesses, industrial environments, and IT applications, the Keor SPE Tower ensures uninterrupted operation during power outages and safeguards equipment from voltage fluctuations. It delivers a rated power from 750VA to 3000VA, is managed by a microprocessor, is equipped with integrated self-diagnostics and works on cold-start.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (min) | 175 V |
| Input operation voltage (max) | 288 V |
| Output power capacity | 1000 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (min) | 175 V |
| Input operation voltage (max) | 288 V |
| Output power capacity | 1000 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Design | |
| Form factor | Desktop/Tower |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 14.5 kg |
| Width | 170 mm |
| Height | 238 mm |
| Depth | 325 mm |
You may also be interested in
| Product |
Legrand Keor SPE TOWER 1000 uninterrup...
Login for pricing
|
Recommended
APC Smart-UPS X SMX750I - 750VA, 8x C1...
Login for pricing
|
CyberPower PR1500ELCD uninterruptible...
Login for pricing
|
Hot Product
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterrupt...
Login for pricing
|
Popular
APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower,...
Login for pricing
|
Bestseller
APC Smart-UPS SMC1500IC - 8x C13, USB,...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
311256
|
SMX750I
|
PR1500ELCD
|
ELP1600IEC
|
BR1500GI
|
SMC1500IC
|
| Manufacturer |
LEGRAND
|
APC
|
CyberPower
|
Eaton
|
APC
|
APC
|
| Form factor |
Desktop/Tower
|
N/A
|
Tower
|
Tower
|
N/A
|
Mini tower
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Output power capacity |
600VA to 1200VA
|
N/A
|
N/A
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
| Output power |
500W to 1000W
|
N/A
|
1000W to 1500W
|
500W to 1000W
|
500W to 1000W
|
500W to 1000W
|
| UPS topology |
Line-interactive
|
N/A
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|





